Petek Temizliği Hakkında

Günümüz de sistemleşen ve binalaşan yaşama alanlarımızın el verdiği şekilde ısınmak için çeşitli tesisatlar bulunmakta. Fakat ısındığımız sistem ne olursa olsun kapalı su dolaşımı bulunduran sistemler de çap küçülmeleri ve partiküllerin artışı zamanla artarak tesisatınıza ve su akışına zarar verir. Kombi, petek ve ısıtma sistemlerinizin bu gibi sorunlar karşısında daha fazla güç ve enerji harcayarak sizin cebinize yansır ve bütçenizi olumsuz etkiler.

           Kalorifer ve petek temizliğinin lazım gerektiği ısınma sistemlerinizde oluşumu istenmeyen zararlar ve parçalanmalar görünebilir. Su akışının sebep olduğu sürtünme olayı peteklerden ve borulardan çeşitli sistem mekanizmasından ayrılan parçalar suyla birlikte akışıma katılır. Bu kez suyun akış hızı ilk aldığınız zaman ki performansa sahip olmayıp artık, su içerisinde pas, kireç, metal parçaları, plastik parçaları da bulunabilir ve suyun akış hızı giderek düşebilir.

Bu maddeler sisteminize ve mekanizmaya zarar vermekle kalmayıp suyu bulandırıp akışkanlığını kaybettirerek daha fazla enerji tüketimi karşılığın da istediğiniz sonucu alamaz hale gelirsiniz. Bu gibi etkiler ve gereksiz enerji israfından kaçınmak için petek temizliği yaptırmamız zorunlu hale gelecektir.

           Petek temizliği, kombi ve merkezi ısıtma sistemleri içerisinde oluşan, kireç, çamur ve tortunun, tesisat yıkama makineler ile sistemdeki pisliğin temizlenmesi olayıdır. Petek temizliği, bir bölümden makineyle, birleştirilir ve temizlik olayı başlanır. Boruların çıkarılıp temizlenmesi yanlış bir yöntem olmaksızın daha fazla çamurlaşmaya sebeptir.

Isınma sisteminde kapalı devre su sistemi olan bütün ısıtmalarda belli süre sonra kireç ve çamurlaşma görülür. Bu temizlik sayesinde kireçlenme çamurlaşma gibi etkenlerden kaçınılır. Kombi ve kalorifer sistemlerinde bu zararlar sebebi ile daha fazla enerji harcamakta ve daha fazla güç ve yakıt harcanmaktadır. Bu nedenle, fazla enerji kaybı size israf olarak faturalarınıza güç ve ısı kaybı olarak geri döner. Peteklerin temizliği mümkünse her kış zamanı yaptırılması gerekli olaylardandır.

Yaptıracağınız petek temizliği tabi ki dikkat etmeniz gereken hususlar mevcuttur. Petek temizliği işinin ehli olan ve başarısı tescillenmiş uzman ekipler tarafından yapılmalıdır. Petek temizliği için özel tasarlanan ilaç ve aletler ile bu işlem gerçekleşmesi gerekmektedir.

Petek temizliği uygun ve derinlemesine bir temizlik sağlaması açısından uygun kimyasallar ile yapılmalıdır. Tek su kullanılarak yapılan temizlik olumlu sonuçlara sebep olmaz aksine daha kötü sonuçlar yaratır.bu kadar zahmet ve dikkat gerektiren işlemler için herhangi kişiler tarafından değil işin ustası olan firma ve şirketler tarafınca yapılmalıdır.

           Peki;  petek temizliği nasıl yapılır; Petek temizleme olayı, tesisat yıkama makineleri ile yapılır. Tesisat yıkama makineleri kombi üzerinden tesisata bağlanır. Tesisat içerisindeki çamur ve kireç ilk adım olarak atma işlemi yapılır. Su ile temizlendikten sonra, petek miktarına göre özel sistem ve kimyasalı makine yardımı ile tesisata uygulanır.

Tesisatın ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak zamanı da kirlilik oranına göre değişiklik gösterir. Yıkama işleminin ardından, kimyasalların çıkışı sağlanır ve tesisattan arındırılması için nötr toz işlemi yapılmaktadır. Toz tahliyesinden sonra, sisteme bir daha ki temizlik işlemine kadar tıkanma ve çamurlanma olayının yaşanmaması için koruyucu ve kimyasal katarak tesisat suyu doldurulur.

Makine, kimyasal ilaç ve özel aletler ile yapılmayan petek temizlikleri, kombi üzerinden ilaç kullanılarak yapıldığı sanılan temizlik yanlış yapılması durumunda, kullanılan kimyasal sistem tesisat içerisinden koyca alınıp atılamayacağından, petek ve kombinize ciddi zararlar verilebilir. Bu sebep ile işini iyi yapan tecrübeli elemanlar ile yapılmaması halinde ciddi sorunlar meydana gelebilir bunun için güvenilir bir firma ve şirketler ile çalışmak gerekir.

Su Kaçağı Hakkında

2015 yılından beri artık su kaçağı tespiti robot cihazlarla zor bulunan kaçakları bulup daha kolay bir çözüme ulaştırıyor. Kurumsal firmalar daha iyi hizmet işgücü ve rekabet için bu cihazları kullanmaya başlamışlardır. Hem parasal açıdan insanlara kâr sağlamakta hem de zamanda tasarruf elde ediyor.

Kırıp dökme işlemi olmadan işlerin daha yolunda gitmesini sağlıyor. Gizli kaçaklara pek fazla bir çözüm bulunamıyordu robot cihaz sayesinde artık mümkün olabiliyor ve bu sayede sizleri gürültülü, uzun ve zahmetli günlerden kurtarıyor.

Su kaçağı tespiti kurumsal firmalar modern cihazlarla kullanılmaya başlandı bu cihazları kullanabilen eğitimli personelleriyle birlikte güvenli dayanıklı zahmetsiz hizmet vermekteler. Bu firmalar su kaçağı tespiti yapılırken size herhangi bir sorun çıkartmayacaktır. Görüntüleme robotlar ve elektromanyetik amfi cihazlar sorunlar iki farklı noktadan tespit edilir ve onarımı yapılır.

İnsan hasta olduğunda ya da bir yerimize bir şey olduğunda bilinçsizce ilaç kullanarak o anki durumumuza çare buluyoruz halbuki gereksizce aldığımız ilacı başka bir hastalık için başlangıç yapıyoruz su kaçağını da bu duruma bağlarsak aralarındaki bağ bizleri doğru yöntem ile çözüme kavuşturmalıdır.

Su kaçağının bulunduğu binalar genellikle eski binalardır, yeni binalarda ise kullanılan malzemenin yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Eğer sizinde evinizde böyle şikâyetleriniz varsa en son teknoloji cihazlar ile ustaları evinize misafir edin sizi ve komşularınızı hatta tüm binayı tespitini yapıp onarımını gerçekleştirsinler.

Alt daireye su akıyor ne yapmalıyım?

Muhtemelen sizin dairenizden su sızıntı yapmakta ilk olarak evinizdeki muslukların kapalı olduğundan emin olun ve klozetteki taharet musluklarını tamamen kapayın. Yatmadan önce su sayacındaki yazılı rakamları not alın sabah su sayacınıza baktığınızda rakamlarda değişiklik varsa dairenizde su kaçağı var demektir.

Su kaçağı nedir?

Ev ve iş yerlerinde yanlış ve kalitesiz kullanımdan dolayı tesisat borularında arızalanma meydana gelmektedir gider ve hatlardan dökülen pis ve temiz suyun borular ile kanala geçmesi sırasında bazı nedenler ile kırılmalar ve çatlaklar oluştuğu noktalardan sular sızıntı yaparak su kaçağını meydana getirmektedir. Küçük damlaların ve sızıntının sizi ne kadar derde sokabileceği hiç aklınıza bile gelmez.

Bu yayılan sular size pis koku ve kötü mikropların oluşması sağlar sizi rahatsız eder. Firmalar boruları kırmadan kaçakları tespit edip olması gereken haline getirmektedirler.

Su kaçağı evin yapım aşamasında kullanılan malzemeden TSE’ye uygun olmayıp basit ve ucuz dayanıksız malzemeler olduğunda bizleri hiç düşünmediğimiz zamanda sıkıntıya sokmaktadır. En yakın zamanda onarım yapılmasını sağlayın ki kendinizi büyük maliyetlerden kurtarın.

Su kaçağına sebep olan diğer neden ise malzemeleri sisteme uygulayan ustalardan kaynaklanan hatalardır. Ustanızı iyi seçmelisiniz.

Su kaçağı tespiti nasıl yapılıyor?

Su kaçağı tespiti ustaları evinize çağırdığınızda hiç bir yeri kırmadan dökmeden su kaçak arama cihazıyla tıkanıklığın yerini net olarak tespit edip gerekli onarımı yapıyorlar.

           Su kaçağı tespiti yapılırken, ustaların titiz ve dikkatli olması gerekiyor. Tesisat boruları duvar içinde ve zeminin alt kısmında olduğundan dolayı malzemeler parke, seramik döşeme malzemeleri kısmen de olsa dinlenme esnasında sesi dağıtıyor ve net olarak su kaçak tespitini gerçekleştirmeleri mümkün olmuyor. Bu yüzden uzun bir çalışma yapılmalıdır ve acele edilmemelidir.

Yapılan en önemli şey onarımı yapan kişi cihazlar ile hasar tespitine devam ediyor ve sorun oluşturmayacak şekilde kaçakları doğru müdahale ederek tekrar etmemesini engelliyor.

Su kaçağı olduğunu nasıl anlarım?

  1. Musluklar kapalı olduğu halde halâ su sayacınız dönüyorsa
  2. Parkelerinizde kabarma oluyorsa
  3. Su faturanız kullanımınıza göre fazlaysa
  4. Rutubet kokusu geliyorsa
  5. Duvarlarınızdaki sıvalarda dökülme varsa

Su tesisatınızda su kaçağı olduğunun belirtilerinden bir tanesi var demektir.